Падарылі добры настрой

Лента новостей

ALIM4554Па добрай традыцыі ў Макараўскім Доме нацыянальных культур сёлета зноў адзначаўся Міжнародны дзень інвалідаў. Сельскагаспадарчы кааператыў “Макараўцы” выдзеліў для людзей з абмежаванымі магчымасцямі, якія жывуць на тэрыторыі сельсавета, аўтобус. А намеснік старшыні па ідэалагічнай рабоце Алеся Капіца паклапацілася, каб гасцей парадавалі “салодкія” сталы.
У пачатку сустрэчы старшыня Макаравецкага сельскага Савета Іван Ятэль пажадаў усім прысутным моцнага здароўя, пазітыўнага настрою. Іван Браніслававіч уручыў ганаровую грамату і грашовую прэмію старшыні мясцовай “пярвічкі” раённай арганізацыі інвалідаў Алене Лукашэвіч за яе актыўную дзейнасць, добрасумленныя адносіны да даручанай справы. У час сустрэчы старшыня сельскага Савета ўважліва выслухаў просьбы і прапановы прысутных, адказаў на шматлікія пытанні, якія сёння хвалююць людзей.
Работнікі культуры на чале з загадчыцай Макараўскага Дома нацыянальных культур Вікторыяй Бажко падрыхтавалі для гасцей гэтай сустрэчы святочную праграму. Вельмі спадабалася ўсім, як прыгожа спявалі вучаніцы Макараўскай сярэдняй школы-сада Насця Мартыш і Ганна Панасюк. У вершаванай форме на сустрэчы расказвалася аб няпростым лёсе інвалідаў, ім жадалі аптымізму, бадзёрага настрою, прапанавалі разам праспяваць некалькі песень. Вельмі прыемна было гасцям чуць у свой адрас словы, поўныя такой шчырасці і цеплыні. Некаторыя былі гэтак расчулены праяўленай увагай, што не маглі стрымаць удзячных слёз.
Хораша спяваў песні інвалід з дзяцінства Генрых Шмароўскі і быў узнагароджаны асабліва моцнымі і цёплымі апладысментамі. А бібліятэкар Макараўскай бібліятэкі Руслан Руды арганізаваў для гасцей адкрыты прагляд літаратуры, пазнаёміў з навінкамі кніг, што паступілі ў бібліятэку. І напрыканцы хочацца сказаць шчырае “ дзякуй” кіраўніцтву СПК ”Макараўцы”, асабіста Алесе Капіца за арганізацыю такога цудоўнага мерапрыемства.
Зоя Хлебнікава,
бібліятэкар Лішкаўскай сельскай бібліятэкі

*****

Всем было  интересно и весело на встрече в ресторане «Гродно», которая проводилась в рамках Международного дня инвалидов. На нее были приглашены молодые люди с ограниченными возможностями из Гродно, а также из районов области, которые посещают отделения круглосуточного пребывания Территориальных центров социального обслуживания населения. На эту встречу ездили и пятеро наших земляков.

– Ребята очень довольны тем, как прошло это праздничное мероприятие, – говорит заведующая отделением социальной адаптации и реабилитации ТЦСОН Татьяна Островская. – Уже то, что оно проходило в ресторане, где многие из ребят были впервые, очень много для них значило. К тому же на встрече действительно царила атмосфера доброты, милосердия, человечности. Очень постарались не только ее организаторы, но и многочисленные спонсоры – ведь этот Международный день для многих людей становится поводом еще раз задуматься над такой извечной истиной, как сострадание, побуждает желание хоть чем-то помочь людям с ограниченными возможностями, поддержать их морально. В итоге «сладкий» стол был вкусным и красивым, а программа встречи – очень интересной и разнообразной. И настроение у молодых людей было позитивным. Они знакомились друг с другом, с интересом слушали концертную программу, а также сами пели и читали стихи, даже показали театрализованную инсценировку сказки. Был и танцевальный марафон, который длился более получаса. Радость, смех, веселье участников встречи стали поистине наградой как для их родителей, так и для организаторов праздника.
А еще в тот день наши юные земляки побывали в Гродненском зоопарке, и это тоже было замечательно, вызвало массу эмоций. Кстати, вход туда для людей с ограниченными возможностями бесплатный.
– Хотелось бы высказать благодарность работникам отдела идеологической работы, культуры и по делам молодежи райисполкома за то, что предоставили нашим ребятам транспорт для поездки в Гродно. Она стала для них настоящим событием в жизни.

 



Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *