Жыхары і госці Вялікай Бераставіцы падзяліліся ўражаннямі ад свята

Лента новостей

Аляксандр Сягоднік, дэпутат Палаты прадстаўнікоў Нацыянальнага сходу Рэспублікі Беларусь:

—  Хоць мая дэпутатская дзейнасць звязана з Ваўкавыскай акругай, я часта бываю ў Бераставіцы,  непадалёк, у вёсцы Хілякі, знаходзіцца мой бацькоўскі дом. А калі прыязджаеш на малую радзіму, то настрой заўсёды цудоўны, асабліва ў купальскія дні. Бераставіца заўсёды была  ўнікальна святкаваннем Купалля. І бераставіцкія фэсты, як мне расказвалі бацькі, заўсёды былі. Прыемна, што сёння гэтыя традыцыі працягваюцца, што арганізуюцца такія масштабныя святкаванні. Я быў вельмі здзіўлены, калі даведаўся, што свята ў Бераставіцы працягваецца з раніцы да позняй ночы.  Хацеў бы падзякаваць мясцовым уладам за масштабнасць святочных мерапрыемстваў, за іх добрую арганізацыю.  Лічу, што такія мерапрыемствы неабходны людзям, тым больш, што, па народных традыцыях, купальская ноч павінна быць памятнай.

 

Зінаіда Зямцова, жыхарка райцэнтра:

–Купалле – вельмі прыгожае народнае свята. Я памятаю, як у дзяцінстве, сама верыла ў цудадзейную моц папараць-кветкі. Мы з сяброўкамі таксама плялі купальскія вянкі і варажылі на на каханне. На свята я прыйшла з праўнучкай Любай. Хачу, каб і яна ўбачыла ўсю прыгажосць купальскіх традыцый і каларыт беларускай фальклорнай спадчыны.

Ганна Басінская, г. Калінінград:

– На сваю малую радзіму ў вёску Муравана я прыязджаю часта. Сачу за жыццём Бераставіччыны ў інтэрнэце, чытаю ўсе навіны на сайце “Бераставіцкай газеты”. У чарговы свой прыезд на Беларусь не магла не выкарыстаць магчымасць наведаць “Бераст-фэст”, пра які прачытала ў раённай газеце. На свяце Купалля ў Вялікай Бераставіцы так прыгожа! Мноства гандлёвых кропак з цудоўнымі рамеснымі вырабамі, выдатны канцэрт, ёсць дзе адпачыць і на што паглядзець. А “Зёлкавы фэст”– гэта сапраўдная скарбніца народных традыцый, прыгожых абрадаў, чароўных песень і вясёлых забаў. Я тут па-сапраўднаму адпачываю душой!

Лариса Ленкова с внуками Келли и Макаром, г. Гродно:

 — Первое, что хочется отметить,  — празднование проходит очень атмосферно и насыщенно. Меня до самого сердца тронуло то, как нравится здесь сегодня моим внукам, ведь они приехали к нам погостить из Тайваня, где постоянно проживают с родителями и, казалось бы, должны быть далеки от наших традиций. Но напротив! С большим удовольствием Келли и Макар плели купальские венки, танцевали под белорусские народные песни, старались подпевать. Очень здорово, что в Берестовице не забывают о давних традициях, в частности, о празднике Купалье. Столько всего сегодня происходит, обязательно хотим успеть везде побывать и все посмотреть. Без сомнений, такие праздники, как сегодняшний, объединяют людей и делают их добрее.

София Коник, Большая Берестовица:

 — Празднование «Бераст-фэста» проходит сегодня ярко и насыщенно. Очень зрелищным было открытие праздника, тронуло выступление Олега Железнякова. Поражает размах, с которым все организованно, пока что даже не успела все обойти. Организаторы очень постарались, все продумано до мелочей, человек любого возраста может найти здесь сегодня себе что-то по душе.

Радует то, что люди во время таких праздников становятся чуточку добрее, а в воздухе царит атмосфера любви и гармонии.

Максим и Настя Портные :


— Купальский праздник подарил очень много положительных эмоций. Сегодня мы постарались побывать на всех локациях, и хочется сказать, что очень порадовал колорит мероприятия – Купалье прошло в лучших его традициях. Приятно целый день повсюду слышать «родную мову». Насыщенный день мы провели интересно и с пользой. 

Игорь Вергейчик:


— От купальского «Берест-феста» в полном восторге мой сын – Станислав. Для детей организован отличный отдых и много всего интересного: насыщенная программа, мастер-классы, лавки с сувенирами, аттракционы и батуты. Приятно удивило и порадовало, что сегодня в Берестовице выступило так много звезд эстрады. Концертная программа на высшем уровне, спасибо организаторам за подаренные эмоции.



Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *