З летапіснай хронікі Бераставіччыны

Из истории земли Берестовицкой Культура

1873 год
25 студзеня
Адбыўся вялікі пажар у мястэчку Вялікая Бераставіца. Аб гэтым сведчыць складзены “Спic пагарэльцаў”. У cпice асобна выдзелены пагарэльцы яўрэі (61 домаўладальнік) i пагарэльцы-сяляне (28 домаўладальнікаў). Сярод апошніх ёсць прозвішчы: Алесюк, Лагада, Плоцкі, Хамяня, Жукоўскі, Нікан, Жалезны, Лазаровіч, Лазар i іншыя. Называюцца вуліцы: Ваўкавыская, Гродзенская, Дольная, Свіслацкая, Луненская, Беластоцкая. Як сведчыць дакумент, згарэў яўрэйскі «Молитвенный дом”. У cпice пералічваюцца сяляне непагарэльцы (143 домаўладальнікі) i яўрэі непагарэльцы (76 домаўладальнікаў).
Значыцца, у Вялікай Бераставіцы на той час жыло 208 домаўладальнікаў. Адсюль выснова – у мястэчку да пажару было 208 дамоў, з іх 137 дамоў належалі яўрэям-мяшчанам і 171 дом належаў сялянам.

1895 год
4 сакавіка
Павятовы Спраўнік падтрымаў хадайніцтва жыхароў Вялікай Бераставіцы перад Губернскім Праўленнем аб адкрыцці яшчэ чатырох кірмашоў адзначыўшы, што ў мястэчку пражывае 1500 чалавек, якія займаюцца пераважна гандлем i рамёствамі. У Рапарце Спраўніка гаворыцца:
1. В местечке Великой Берестовице есть несколько торговых лавок, один кожевенный завод, две красильни и ремесленники: сапожники, столяры и т.п.
2. Жителей в местечке Великой Берестовице около 1500 человек, которые занимаются преимущественно торговлею и разным ремеслом. Свои произведения они сбывают на ярмарках, существующих в настоящее время 3 раза в год, на которые съезжается значительное число жителей не только с Гродненского уезда, но и с других соседних уездов – Волковысского, Белостоцкого и Сокольского. Главным предметом торговли служат домашние животные: лошади и рогатый скот и хлеб: рожь, овёс, гречиха, ячмень и т.п.
3. Для большего развития торговли и ремесленной промышленности жителей местечка и для удобнейшего сбыта окрестным крестьянам хлеба и домашних животных – представляется необходимым увеличить число ярмарок в местечке Великой Берестовице, почему и ходатайство мещанского и сельского общества вполне заслуживает уважения.
Местных препятствий к увеличению в местечке Великой Берестовице ярмарок не встречается…

12 лістапада
Гродзенскаму Губернатару паступіў «Указ Его Императорского величества, Самодержца Всероссийского, из Правительствующего Сената» ад 5.11.1885 г. з рашэннем аб выніках разгляду спрэчкі паміж сялянамі Вялікай Бераставіцы i ўпраўляючым маёнтка Графа Касакоўскага Ігнаціем Ляскоўскім. У дакуменце значыцца:
-… По Указу Его Императорского Величества Правительствующий Сенат слушали дело по жалобе поверенного помещика Графа Коссаковского Игнатия Лясковского на решение Министерства Внутренних Дел, состоявшееся по спору доверителя с крестьянами местечка Великая Берестовица об общем пастбище в урочище Вербово. Рассмотрев обстоятельства дела, Правительствующий Сенат находит, что Мировой Съезд, признав за крестьянами право пользоваться общим пастбищем по всему урочищу Вербово, основал своё решение не только на выкупных документах, но и на действительном пользовании крестьян…
Правительствующий Сенат, признавая жалобу поверенного Лясковского незаслуживающего уважения, определяет: оставить таковую без последствий.
Гэта значыць, што спрэчка вырашылася ў карысць сялян.
Мікалай Пацэнка, навуковы супрацоўнік Музея Вавёркі



Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *